کلید و تاریخچه آن

کلید به وسیله ای از جنس فلز گفته می شود که برای باز کردن قفل درب منازل، ساختمان ها، خودرو و وسایل دیگر استفاده شده و به صورت مکانیکی طراحی و مورد استفاده قرار می گیرند. کلید ها دارای دو بخش دندانه و دسته می باشد که دندانه کلید در واقع عمان تیغه ای می باشد که شیار ها بر روی آن قرار گرفته و موجب باز کردن قفل مخصوص به خود می شود. دسته کلید نیز همان قسمتی است که در دست افراد قرار گرفته می شود.

زمان ساخت اولین کلید مربوط به هزاران سال قبل می باشد که مصریان باستان اقدام به طراحی قفل و کلید از جنس چوب نمودند. با پیشرفت علم رومیان باستان اولین کلید از جنس آهن را طراحی کرده و تا به امروز برای فراهم کردن امنیت مکان ها انواع متعددی از کلید ها طراحی و تولید شده اند.

انواع کلید

کلید ها بسته به جنس، روش طراحی، تعداد تیغه، شکل بدنه، کاربرد و درجه امنیت در انواع متعددی وجود دارند. انواع کلید مورد استفاده در منازل و ساختمان های مسکونی عبارتند از:

کلید معمولی
کلید یک لبه
کلید دو لبه و چهار لبه
کلید گودی شکل
کلید شیار دار
کلید کامپیوتری
کلید میله ای
کلید سولکسی
کلید ناودانی
کلید لوله ای
کلید کارتی
کلید طرح دار یا اسکلتی
کلید مغناطیسی
کلید VAT
کلید دیمپل


یکی از انواع قدیمی کلید از زمان گذشته، کلید معمولی می باشد. کلید های معمولی برای قفل نمودن درب های ورودی منزل و ساختمان ها به کار برده می شود. کلید معمولی به شکل استوانه ای بوده و شامل چندین برآمدگی روی آن می باشد. استفاده از کلید های معمولی به دلیل امنیت پایین در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی کاهش یافته است.

کلید های یک لبه نسبت به کلید های معمولی پیشرفته تر بوده و از چند شیار و برآمدگی روی آن تشکیل شده است. کلید یک لبه تنها مخصوص قفل مکمل مربوط به خود بوده و توانایی باز کردن هیچ قفل دیگری را ندارند. برای باز کردن قفل با کلید های یک لبه باید کلید کاملا وارد قفل شده و سپس چرخانده شود. توجه کنید که قبل از ورود کامل این کلید ها به قفل، آن ها را نچرخانید. چون عدم چرخش آن ممکن است به قفل آسیب دیده یا کلید در قفل شکسته شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط